brand
search
guitar-pick

Postupy akordů v písních

Určitě jste si všimli, že se v různých písních často opakují stejné akordy, někdy dokonce ve stejném pořadí. Je to proto, že během vývoje hudby se ustálila celá řada harmonických spojení, která zní dobře. Některá jsou převzata z vážné hudby, jiná se objevila později s příchodem blues, swingu a dalších hudebních žánrů.

Základní postupy akordů se vztahují k durové stupnici. Jsou tedy složeny z akordů, které vznikají právě na jednotlivých stupních durové stupnice. Akordy na jednotlivých stupních v základních durových tóninách vypadají takto:

StupniceI.II.III.IV.V.VI.VII.
C durCDmiEmiFG(7)AmiHdim
G durGAmiHmiCD(7)EmiF#dim
D durDEmiF#miGA(7)HmiC#dim
A durAHmiC#miDE(7)F#miG#dim
E durEF#miG#miAH(7)C#miD#dim

Vidíte, že v různých tóninách jsou na stejných stupních stejné typy akordů. Je to proto, že stupnice nějakého typu (v tomto případě dur) má vždy stejné harmonické schéma, liší se pouze předznamenáním (křížky, béčka) a tónem, od kterého začíná. Akordové postupy se proto často nezapisují konkrétními akordy, ale právě stupni v dané tónině (je to takové zobecnění). Místo postupu C, Ami, Dmi se tak dá napsat I, VII, II v tónině C dur. Akord na V. stupni se označuje jako dominanta a dá se hrát jako dominantní septakord, proto ta sedmička v závorce.

Teď si ukážeme často používané postupy akordů, kdy je napíšeme v obecném tvaru a pak třeba vždy ve dvou tóninách s konkrétními akordy.

I - IV - V

Jde o takzvanou kadenci. Kadence na kytaře obsahuje tři základní akordy durové stupnice (tónika, subdominanta, dominanta). Vychází z ní řada dalších akordových postupů. Můžete si ji zahrát třeba v písničce La Bamba (Los Lobos), kdy se v refrénu objevují přesně v tomto pořadí akordy C, F, G. Kadence se dá také zakončit I. stupněm. Často se objevuje také postup zakončený IV. stupněm.

V tónině C dur:

C C
F F
G G

I - V - VI - VI

Velmi oblíbený postup řady světových hitů jako například: Can You Feel The Love Tonight (Elton John), Let it Be (The Beatles) nebo With Or Without You (U2). Jde snad o vůbec nejpoužívanější postup akordů, určitě ho poznáte.

V tónině C dur:

C C
G G
F F

V tónině D dur:

D D
A A
G G

I - VI - IV - V

Neméně používaný postup od prvního stupně durové stupnice je známý třeba díky skladbám Every breath you take (The Police) nebo třeba Please Mr. Postman (The Beatles).

V tónině G dur:

G G
C C
D D

V tónině A dur:

I - VI - II - V

Velmi oblíbený postup v popové hudbě je I - VI - II - V. Můžete si ho vyzkoušet třeba v písních Hungry Heart (Bruce Springsteen) či Back to you (John Mayer).

V tónině C dur:

V tónině A dur:

VI - IV - I - V

Od VI. stupně zní zajímavě postup zakončený dominantním akordem. Postup je proslavený třeba písněmi Zombie (The Cranberries) nebo It's My Life (Bon Jovi).

V tónině G dur:

C C
G G
D D

V tónině C dur:

F F
C C
G G
Ustálených postupů je samozřejmě mnohem víc, proto je dobré při hraní písní koukat i na to, jestli náhodou daný postup už neznáte a pokud ne, tak si ho přidat do své sbírky, může se vám časem hodit třeba při skládání vlastních písniček.