brand
search
guitar-pick

Jak hrát akordy na kytaru - praktické rady

Hraní akordů na kytaru je sice úplný základ, ale taky je to docela těžké. Vezměte si jenom to, že každý prst levé ruky má dělat něco jiného a přitom levá ruka není zrovna ta nejšikovnější. Zkrátka naučit se dobře chytat akordy na kytaru stojí celkem dost úsilí. V tomto článku si povíme, jak si to trochu zpříjemnit a nezískat špatné návyky.

Jak číst akordové diagramy

C

Akordový diagram znázorňuje struny zleva doprava od nejtlustší struny po nejtenčí, tzn. zleva jsou to struny E, A, D, G, H, E. Dále vidíte na diagramu puntíky, to jsou místa, kde se mají struny zmáčknout. Číslo v puntíku znamená prst, který má strunu zmáčknout (1 - ukazovák, 2 - prostředník, 3 - prsteník, 4 - malíček). Pokud je nad strunou “x”, struna nemá v akordu zaznít, pokud je tam “o”, má znít struna prázdná. U diagramu se také může objevit římská číslice, ta označuje číslo pražce.

Jak vlastně začít s akordy

Akordy se začínají hrát od jednodušších hmatů po ty složitější. Jednoduché hmaty jsou zpravidla v základní pozici (cca do třetího pražce). Tady je výhoda, že nultý pražec vám v podstatě drží struny, narozdíl od dalších pozic, kdy je potřeba využívat baré (to uvidíte později). Dále uvádíme několik základních akordů, které vám budou stačit na velkou řadu písniček a naučíte se s nimi úplný akordový základ (ten se vám bude hodit i pro další hmaty). Schválně si otevřete zpěvník, najděte písničku s některým z uvedených akordů a můžete začít s cvičením. Ze začátku vám bude trvat dlouho než hmaty přehodíte a poskládáte prsty do správných pozic. Trvá klidně několik měsíců než se dostaví jistota a změna akordu je plynulá.

Když už je první pozice jistá

Když zvládnete akordy v základní pozici, je na čase zabývat se akordy v dalších pozicích. K tomu se často používá baré (baré akord), to znamená, že se jedním prstem drží více strun najednou, většinou je tím prstem ukazovák. Akordů je opravdu velké množství, takže se nebojte, máte se co učit. Zároveň vám znalost akordů rozvazuje ruce, můžete hrát na kytaru o něco svobodněji. Uvádíme ukázky hmatů v dalších pozicích.

Na co dbát

V první řadě je to uvolněnost levé ruky. Jaká koliv křeč nebo pnutí není dobré a je potřeba ho odbourat. Dobré postavení levé ruky je základem nejen pro akordovou hru. Snažte se také o to, aby prsty levé ruky směřovaly kolmo k hmatníku (pokud je to tedy možné) a hráli jste tak na špičkách prstů. To může nějakou dobu bolet, protože na to prsty nejsou zvyklé, po nějakém čase ale kůže na prstech trochu ztvrdne a hra bude pohodlná.

Tipy, které usnadní začátek

  • Ze začátku jsou pohodlnější nylonové struny. Pokud chcete mít struny kovové, sáhněte po tenčích strunách, jsou měkčí a hraní vás nebude tolik bolet.
  • Nastavte si malý dohmat. Malý dohmat vám hru zase trochu zpříjemní.
  • Mačkejte struny u pražců, a ne uprostřed mezi pražci.
  • Snažte se tlačit na struny co nejméně. Možná se budete divit, jak málo stačí na strunu tlačit, aby se ozval tón.
  • Snažte se mít ruce uvolněné.
  • Buďte trpěliví, nespěchejte na výsledky.
  • Učte se akordy na písničkách, které vás baví.
  • Všímejte si, jaké akordové postupy se v písních opakují, bude se vám to hodit.